První máj anarchistů a radikálních antifašistů

První máj je den, kdy si pracující, studenti a nezaměstnaní připomínají památku justiční vraždy několika anarchistů, kteří bojovali za osmi hodinovou pracovní dobu a byli zatčeni, odsouzeni a popraveni na základě vykonstruovaného soudního procesu v Chicagu v roce 1886. I nyní je první máj aktuální, i nyní se zaměstnavatelé snaží co nejvíce okleštit práva pracujících. Málo peněz za vykonanou práci, delší přesčasy, atd. Anarchisté a revoluční antifašisté pořádali 1. máj v Praze.

Na Kampě, kam byla akce v krátké době přesunuta ze Střeleckého ostrova se sešlo něco kolem 200 převážně mladých lidí. Po přečtení dvou projevů se demonstranti začali formovat k pochodu. V předu byl žlutý transparent s nápisem "Naše životy do našich rukou". Někteří demonstranti si s sebou přinesli k radosti organizátorů vlajky a předměty vydávající hlasitá zvuk. Byla zde i dělnická samba. Demonstrace šla směrem na Malostranské náměstí a končila na Vítězném náměstí v Praze 6.

Po dobu pochodu šli kolem demonstrace uniformovaní policisté a v bočních ulicích jelo několik vozů s obrněnými policisty. Tito riotcops se několikrát ukázali čelu průvodu. Na to, že Prahou pochodovalo pouze 200 mladých lidí, bylo až příliš ze strany policie živo.

Na Vítězném náměstí byly připraveny informační panely o anarchistickém hnutí a skupinách pohybujících se v něm. Zde byl také puštěn sound systém, který doplňoval zábavu. Po celou dobu pochodu bylo přítomno šest nacistických chuligánů ze Sparty, kteří se přátelsky bavili s přítomnými tajnými i netajnými policisty a na Vítězném náměstí dorazili také, ale již bez policie. Od militantních antifašistů je drželi pouze tři postarší policisté, kteří podle očekávání náporu útočících antifašistů neodolali. Dva nacisté byli napadeni, z toho jeden skončil z rozbitou hlavou a druhý na zemi před policejním autem. Ostatní utekli do podchodu stanice metra Dejvická.

Po tomto incidentu se účastníci pochodu dále vesele bavili a vyslechli projev indiánského aktivisty Daniela Zapaty z kmene Xiximeka z USA.

V podvečerních hodinách akce pokojně skončila a účastníci se po skupinách rozešli.

Zdroj: Antifa Praha