Situace v ulicích: vítězství anarchistů


22.11. 2002 - Ve většině denníků jsme si mohli přečíst, že policie demonstrace odpůrců NATO zvládla. Zde je trochu jiný pohled. Demonstrace proti NATO (pokud píši o demonstracích, mám na mysli ty organizované antiNATO platformou, tedy anarchistické) zvládli především sami demonstranté.
Zásady samosprávy, nehierarchického rozhodování bez autorit a solidarity, tedy základní principy anarchistické myšlenky, byly během demonstrací použity v praxi. Můžeme s čistým svědomím prohlásit, že úspešně.
Vše proběhlo tak, jak antiNATO platforma dlouho dopředu deklarovala. Pochod se ani náznakem nepokusil dostat ke Kongresovému centru či něco rozbíjet. Je dobré také zdůraznit fakt, že snad ve všech médiích démonizovaný černý blok, který údajně všude vyvolává pouze násilné střety a ničení, šel v čele celé demonstrace.
Policejní provokace (například "zapomenuté" policejní auto uprostřed davu, podobná situace s autobusem pro delegáty) zůstaly bez odezvy. Naopak, například zmíněné policejní auto bylo černým blokem obklopeno a "vyvedeno" mimo dav. Ne proto, že by snad chtěli chránit policii, ale proto, že jsme akci chtěli dát naši podobu, a nenechat policii vnutit nám tu jejich. Policejní prezident Kolář prohlásil, že válku s demonstranty vyhrál již na hranicích. Tento výrok jen opět dotvrzuje, kdo se chystal na násilí. Police dlouho dopředu nacvičovala pouliční bitky, dokonce před objektivy kamer. Anarchisté žádné násilné akce necvičili, i když policií placení "informátoři"- narkomani tvrdili opak. Policie halasně nakupovala zbraně a jiné prostředky za stovky miliónů korun. Anarchisté pořádali přednášky a tiskly noviny.
Válku vedl jen Gross s Kolářem, nikoliv anarchisté. Dvanáct tisíc demonstrantů a desítky procent militantů se rozplynuly; průhledná bublina splaskla. Akce proběhly tak, jak chtěli anarchisté; nikoliv tak, jak chtěla policie. Gross a Kolář mohou být přesto spokojeni. Protidemonstrační vybavení jim již nikdo nesebere. Až vyjdou do ulic například pracující z vytunelovaných krachujících podniků, bude připraveno.
A konečně, snad i Kolář si zaválčí. Během pátečního happeningu mu asi tři stovky demonstrantů u neprodyšně uzavřeného Nuselského mostu symbolicky darovali asi půl druhého metru velkou loutku tanku. Ať má s čím válčit!

Zdroj: www.antinato.cz